Frezarki podologiczne - jak uniknąć kosztów napraw serwisowych?
Nasz serwis zajmuje się m.in. naprawami gwarancyjnymi i pogwarancyjnymi frezarek z pochłaniaczem pyłu. Do działu serwisowego trafiają frezarki starsze i takie, które mają zaledwie kilka miesięcy użytkowania, nawet takie na gwarancji. Większość z nich to dobrze utrzymane frezarki, zadbane i czyste. Przegląd serwisowy odbywa się szybko i sprawnie. Są jednak i takie, które wzbudzają wiele emocji i zdziwienia, szczególnie jeśli chodzi o utrzymanie czystości frezarek. Poniżej wklejamy kilka zdjęć obrazujących kompletny brak zainteresowania dla swojego sprzętu.
Dlaczego tak się dzieje?
Zanieczyszczony pyłem mikrosilnik.
Zanieczyszczony mikrosilnik, zaklejona płytka z układem scalonym, wlot pyłu przez wąż ssący do worka prawie niemożliwy.
Ewidentne zaniedbania ze strony użytkownika frezarki.
Zapieczona mikropyłem tuleja zaciskowa i łożyska. Frezy nie wchodzą do tulei. Problem z obrotami frezu.
Widoczny pył wydobywał się na zewnątrz z uszkodzonego worka. Zapylił kieszeń na worek i pompę ssącą, dodatkowy filtr i układy scalone.
Efekt czyszczenia obudowy frezarki acetonem - matowe ślady, porowate, nierówne.
Zaniedbana frezarka na skutek braku pielęgnacji i czyszczenia.
Najczęstszą przyczyną drogich napraw są zanieczyszczenia.
Brak czyszczenia pióra (rączki) frezarki przez użytkownika może doprowadzić do poważnych uszkodzeń frezarki. Niewielkie zapylenia nie są problemem, ale nagromadzony osad pyłu może doprowadzić do przytykania węża ssącego, do tzw. zapiekania tulei zaciskowej, do zatarcia mikrosilnika. A gdy pochłaniany jest wilgotny (cięższy od suchego) pył może doprowadzić do korozji i spięć w układach scalonych.
Nasza rada.
Dziennie, najpóźniej po ostatnim zabiegu wyłącz z gniazdka frezarkę, rozkręć zewnętrzną obudowę pióra frezarki (rączki) i oczyść wszystkie widoczne części. Najlepiej użyj do tego małego pędzelka z twardszym włosiem i chusteczki higienicznej. Obudowę sterownika przetrzyj wilgotną chusteczką. Czas potrzebny do wykonania tych czynności to 2-3 minuty.
Użytkownik zapomniał założyć filtr pyłu do frezarki lub zakładając go przypadkowo przedziurawił worek na pył.
W tym przypadku pył dostaje się do sterownika, gdzie znajdują się układy scalone odpowiedzialne za sterowanie frezarką, do silnika głównego i do filtra końcowego. Zanieczyszczenie wyżej wymienionych części może prowadzić do nadmiernego rozgrzania silnika, zatarć i zatkania komór wentylacyjnych.
Nasza rada.
Worek na pył zakładaj ruchem bocznym w lewo i w prawo. Worek musi wchodzić ciasno na rurkę wylotu powietrza z pyłem. Po założeniu nowego worka koniecznie sprawdź (wizualnie) czy worek nie jest uszkodzony.
Agresywne środki czyszczące.
Zdarza się, że w gabinecie nie ma szafki na frezarkę i jest mało miejsca. Na sterowniku frezarki znajdują się wtedy różne rzeczy (kremy, preparaty barwiące, używane waciki itp.). Kiedy zabrudzi się obudowa sterownika frezarki a plamki po wyschnięciu nie chcą dać się usunąć sięga się często po aceton lub tp. środki. Używanie acetonu lub preparatów jemu podobnych jest wielkim błędem. Ciecz nie tylko niszczy obudowę robiąc z powierzchni lśniącej matową, ale przedostając się przez mikro szczeliny skleja je mocno z sobą, a w dodatku może nawet zniszczyć układy scalone, które mocowane są na plastikowych płytkach w środku sterownika.
Nasza rada. Nie używaj acetonu ani innych płynów z zawartością acetonu do czyszczenia frezarki.
Źle dobrane obroty dla frezów i moc pochłaniania pyłu.
Spotykamy się z ustawieniami, gdzie frezarka ma ustawione małe obroty i słabą moc pochłaniania pyłu. Taka opcja nadaje się jedynie gdy zbierany jest materiał do badania mykologicznego, chociaż i w tym przypadku pochłaniacz może być ustawiony na minimum lub po prostu może być wyłączony. Czynność ta jest krótkotrwała.
W przypadku pracy kapturkami zalecamy obroty od 8 do 10 tys/min. (małymi kapturkami rozm 5' do 12 tys./ min.) przy sile pochłaniania minimum 3/4 mocy lub 5/4 mocy. Takie ustawienia proponujemy dla kapturków z nośnikami o rozmiarach od 5 do 10. Rozmiary 13' są większe, mają większą średnicę i aby pył mógł przedostać się do worka to moc pochłaniacza musi być ustawiona na maksimum.
Inne frezy takie jak np. Busch mają specjalne oznakowanie na opakowaniu, gdzie widnieje informacja o obrotach dla danego frezu. Warto tego przestrzegać.
Jeśli siła pochłaniacza jest zbyt słaba to pył zamiast wędrować do węża i do worka, osiada na rączce i dłoniach użytkownika frezarki. Pył osiadający przy nasadzie frezu czyli przy tulei zaciskowej ma już bardzo krótką drogę do przedostania się do tulei trzymającej frez. Mikro pył zanieczyszcza tuleję i z czasem utwardza się w środku. Efektem tego jest zatrzymywanie się frezu podczas pracy mimo włączonych obrotów. Może powstawać również brak możliwości włożenia frezu do końca tulei zaciskowej lub brak możliwości wyciągnięcia frezu z rączki.
Jest na to rada. Czyszczenie lub założenie malutkich pierścieni silikonowych na trzpień frezu i osunięcie go w dół w kierunku tulei mocującej frez. Należy też pamiętać o stosownym ustawieniu obrotów frezu i siły pochłaniania pyłu.
Frezarka upadła na podłogę.
Brak zabezpieczenia węża ssącego podczas pracy, półka na której znajduje się frezarka nie ma ogranicznika lub jest gładka. To najczęstsze przyczyny przypadkowych upadków frezarki. Upadek frezarki wiąże się jednak z najdroższymi naprawami i wymianą sporej części podzespołów.
Nasza rada. Zabezpiecz swoją frezarkę przed upadkiem.
Zaniedbania ze strony użytkownika frezarki i jego niewiedza mogą być nie tylko kosztowne, ale również mogą one doprowadzić do utraty gwarancji sprzętu. Dlatego zwracamy uwagę i prosimy o przeczytanie instrukcji obsługi frezarki przed jej zainstalowaniem i przystąpieniem do pierwszego zabiegu. Instrukcje są w j. polskim i mają wiele obrazków przedstawiających funkcjonowanie sprzętu.
Szanowni użytkownicy frezarek.
Producent przekazuje Wam najwyższej jakości sprzęt, za który płacicie sporo pieniędzy.
Możecie nim naprawdę długo i wydajnie pracować. Jednak to czy tak będzie zależy przede wszystkim od Was – użytkowników frezarek. Traktujcie ten sprzęt jak najlepszego przyjaciela a ten z pewnością odwdzięczy się tym samym.
Artykuł ten powstał na podstawie zebranych wywiadów z klientami oraz na podstawie przypadków serwisu.
Wypisane wyżej informacje kierowane są do wszystkich użytkowników frezarek bez względu na ich markę. Pisząc ten artykuł kierowaliśmy się troską o sprzęt i dobro naszych klientów.
Dbajmy o frezarki, one na to zasługują!
Zespół serwisowy LNC
Zobacz krótki film instruktażowy jak czyścić pióro frezarki Podolog ONE.
Zobacz krótki film instruktażowy jak czyścić pióro frezarki Podolog ECO.
Zobacz krótki film instruktażowy jak czyścić pióro frezarki Podolog Nova 3 i Podolog Nova 2.