Jak czyścić lampę do paznokci?
Zacznijmy od tego, że utwardzenie żelu do paznokci polega na wiązaniu się cząsteczek chemicznych, które pod wpływem światła UVA ulegają polimeryzacji. Aby tak się stało, żel nałożony na paznokcie powinien znaleźć się możliwie w najmniejszej odległości od światła padającego z żarówek uv. Dlatego większość lamp projektowanych jest tak aby żel otrzymał maksymalną ilość światła potrzebnego do utwardzania oraz po to by światło uv skupione było w tunelu lampy a nie rozpraszało się na zewnątrz. Oznacza to również, że dłoń wsuwana jest do tunelu lampy gdzie jest mało miejsca na wygodne poruszanie palcami lub całą dłonią. Z reguły nowe klientki wkładają paznokcie do lampy z ogromną ostrożnością ale i z ciekawością co często prowadzi do przypadkowego ruszania palcami lub dłonią. Ten niechciany „incydent” prowadzi nie tylko do konieczności poprawiania warstwy żelowej na paznokciach ale również do zabrudzenia wnętrza lampy nieutwardzonym żelem.
Każda stylistka paznokci wie jaki to problem wyczyścić lampę z utwardzonego żelu. Tym bardziej, że zabrudzone żarówki mogą powodować nierównomierne utwardzenie żelu na kolejnych paznokciach.
insert
Jak czyścić lampę do paznokci? Poniżej kilka dobrych rad.
- Zabrudzenia „miękkimi” żelami silikonowymi Quick Off możesz łatwo wyczyścić za pomocą płynu do usuwania tipsów i akrylu czyli acetonu. Wystarczy obficie zmoczyć wacik wspomnianym płynem i pocierać o utwardzony żel znajdujący się w tunelu albo na żarówkach. Możesz pomóc sobie drewnianym patyczkiem delikatnie podważając żel, który dość szybko powinien zmięknąć i w całości odejść od żarówki.
- „Twarde” żele do paznokci stanowią już większe wyzwanie. Nieduże ślady, kropki czy odstające sopelki możesz usuwać za pomocą drewnianego patyczka z prostym zakończeniem. Żarówkę najlepiej wymontuj z lampy i ostrożnie podważaj skorupki żelu.
- Najlepszym sposobem na zabezpieczenie żarówek uv przed stwardnieniem standardowych żeli „twardych” jest przetarcie ich za pomocą wacika nasączonego oliwką do skórek. Oliwka skutecznie izoluje żel od szkła i od pozostałych części lampy. Chociaż pozostawiony w lampie żel tak czy inaczej stwardnieje, to usuniecie twardej skorupki za pomocą patyczka jest bardzo łatwe. W dodatku temperatura żarówek spowoduje, że z lampy będzie się wydzielał przyjemny zapach. Pamiętaj by żarówki nawilżyć cieniutką warstwą oliwki jeszcze przed przystąpieniem do utwardzania żelu i oczywiście przy wyłączonej z prądu lampie!
Poza tym:
- Szczególnie nowe klientki poinformuj jak wkładać dłoń lub paznokcie do lampy.
- Informuj jak klientka ma zachować się kiedy żel wydziela ciepło.
- Możesz również stosować wkładki do lampy, które przed włożeniem dłoni do tunelu powinny być wysunięte do połowy długości a przy wkładaniu dłoni klientka wsuwa wkładkę do środka lampy.
- Zwykły, świeży brud z warstwy dyspersyjnej żelu znajdujący się w lampie możesz łatwo usunąć odtłuszczaczem lub spirytusem.
- Tłuste ślady na folii lustrzanej i obudowie najlepiej czyścić płynem do dezynfekcji.
Dobra lampa i nowe żarówki to spory wydatek, dlatego warto dbać o ich czystość i higienę.