Jak następuje utwardzanie produktu?
Cząsteczki zmieniają położenie i łączą się w łańcuchy. Im szybciej się
ruszają (utwardzają), tym więcej wydzielają ciepła (podobnie jak przy
tarciu dłoni wydziela się ciepło). Do żeli dodane są tzw.
"fotoinicjatory" czyli związki chemiczne które zaczynają reakcję
twardnienia pod wpływem światła ultrafioletowego z lampy UV-A.
Niektóre żele maja więcej tych związków (najczęściej właśnie one potrzebują słabszego światła aby się utwardzić. Inne mają mniej tych związków - te żele maja w składzie mniej fotoinicjatorów wiec potrzebują mocniejszego światła (żarówek 9 wattowych) żeby się utwardzić. Są tez bardziej elastyczne i nie żółkną pod wpływem UV.
Im grubsza warstwa żelu tym więcej ciepła się wydziela. To samo dzieje się z akrylem jak jest wymieszany z liquidem w złej proporcji - za mokro (ale akryl utwardza się dłużej więc nie jest to aż tak odczuwalne).
W żelach można zwolnić proces utwardzania poprzez włożenie ręki do światła na 3 sekundy po czym wyjęcie ręki ze światła na 3 sek (powtórzyć 2-3 razy, następnie zostawić rękę pod światłem). Ja proszę klientkę aby po wyjęciu ręki z lampy położyła rękę NA lampie, ponieważ trzymanie ręki przed lampą cały czas wystawia paznokcie na promienie UV i nie zwalnia utwardzania.
Dodać też należy, że im cieńszy paznokieć, tym bardziej palec pod paznokciem odczuwa ciepło. Lepsze jest też nakładanie cieńszych warstw żelu, ponieważ wtedy żel się mniej kurczy, lepiej się utwardza i jest bardziej trwały.