Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak rozpoznać paznokcie z grzybicą?

  
 

grzybica paznokcia

Grzyby – ogólnie mówiąc jedne są smaczne inne trujące, jeszcze inne nieszkodliwe dla człowieka a inne sprawiają wiele kłopotów i są groźne dla zdrowia.
Co ich łączy? Środowisko, w którym żyją i się rozmnażają. Lubią ciepło i wilgoć.
Grzybów a raczej ich zarodników w otoczeniu człowieka jest bardzo wiele. Przyjmują różne postacie i żyją one praktycznie wśród nas.
Nie ma człowieka a już na pewno takiego, który pracuje w gabinecie kosmetycznym, żeby nie słyszał o grzybicy.


Tym razem trochę wiadomości o grzybicy paznokci.
Onychomikoza jest najczęstszą postacią grzybicy paznokci spowodowaną przez dermatofity. Można trafić na nią np. oglądając dłonie i paznokcie klientki gdy przychodzi po usługę stylizacji paznokci lub po manicure.

Spotyka się kilka typów onychomikozy.

  • Powierzchniowa biała i czarna atakuje zewnętrzna powierzchnie paznokci lecz nie wywołuje zmian dystroficznych.
  • Wewnątrzpłytkowa jak wskazuje sama nazwa, grzybica przedostaje się do płytki paznokcia.
  • Podpaznokciowa bliższa. Infekcja grzybicza wnika do macierzy paznokcia. Zmiany chorobowe obejmują całą płytkę paznokciową. Najczęściej u paznokci rąk.
  • Podpaznokciowa dalsza i boczna. dalsza i boczna. Ten typ grzybicy najczęściej atakuje paznokcie dłoni. Choroba w pierwszej kolejności obejmuje łożysko paznokcia i w konsekwencji prowadzi do jego zrogowacenia. Często zdarza się, że takie zmiany pojawiają się u chorych na cukrzycę albo z zaburzeniami hormonalnymi. Może być również objawem choroby autoimmunologicznej.
  • Onychomikoza całkowita to najbardziej zaawansowany i niebezpieczny typ infekcji grzybiczej. Pojawiają się zarówno zmiany dystroficzne, rogowacenie oraz kruszenie się płytki paznokcia.

Jak więc rozpoznać paznokcie z grzybicą?

Objawy zakażenia grzybiczego paznokci:

  • stadium początkowe: żółta plamka na końcu paznokcia i przy bocznych wałach paznokciowych lub żółte pasemka. W stadium początkowym symptomy te są mało wyraźne i człowiek nie odczuwa jeszcze bólu;
  • stadium dojrzałe: cały paznokieć robi się żółty, brązowy lub czarny i matowy. Z czasem grubieje; koniuszek paznokcia może się kruszyć i płytka może się oddzielać od naskórka; palec staje się bolesny;
  • stadium zaawansowane: paznokieć może się całkiem oddzielić od naskórka, jest ciemny, kruszy się, łamie, wydziela zapach podobny do pleśni, bardzo boli.

grzybica paznokia dłoni grzybica onychomikoza grzybica na paznokciu

Jeśli klientka ma takie objawy na płytkach paznokci to powinno się jej spokojnie przedstawić ocenę i zaproponować wizytę u specjalisty dermatologa. W każdym razie do stylizacji paznokci nie powinno dojść. Nawet lakierowanie paznokci z grzybicą może pogłębić problem a w konsekwencji tego do niezadowolenia z usługi w gabinecie i rezygnacji z dalszych usług.

Do grzybicy podobne objawy daje łuszczyca albo liszaj płaski. Każde zmiany tego typu na paznokciach eliminują zabiegi stylizacji paznokci.

Grzybica pojawia zazwyczaj się na jednym paznokciu. Bywa, że tam pozostaje, ale równie często potrafi zajmować kolejne paznokcie. Zakażaniu kolejnych, sąsiadujących z chorym paznokci zapobiega jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Jednak jeśli klientka to zlekceważy i zaniedba może w ten sposób sama doprowadzić do stanu, w którym konieczne będzie chirurgiczne usunięcie zajętych płytek paznokciowych.

Jakie są powody zakażenia grzybicą?

Grzybica szuka dobrego klimatu. Najczęściej jest przenoszona. Można ją komuś "dać" lub od kogoś "otrzymać".
Powodem zakażenia grzybiczego może być bezpośrednie zetknięcie z chorym człowiekiem (szczególnie miejscem infekcji) lub też używanie ich przedmiotów np. ręcznika, obuwia, przyrządów do manicure czy miejsc, z którymi wcześniej stykała się osoba z grzybicą np.posadzki czy urządzenia w łaźniach publicznych, klubach sportowych, na basenach, saunach, siłowniach.
Powodem zakażenia mogą być również zaniedbania higieniczne np. używanie nieprzewiewnego obuwia (ze skóry syntetycznej), skarpet wykonanych z nieodpowiednich włókien - najbardziej właściwe w profilaktyce grzybicy są skarpety bawełniane.
Inne czynniki sprzyjające grzybicy paznokci to: palenie papierosów, astma oskrzelowa, pokrzywka, nowotwory, choroby układu immunologicznego np. tkanki łącznej oraz choroby układu pokarmowego i inne.

Jak chronić się przed grzybicą?

Stylistki paznokci obowiązkowo powinny założyć jednorazowe rękawiczki, maseczkę higieniczną i zadbać o dezynfekcję wokół miejsca pracy. Używać jednorazowych pilników i dezynfekować oraz sterylizować narzędzia metalowe jak cążki, kopytka itp.
Każdy z nas powinien dbać o odpowiednią higienę. Po myciu dokładnie osuszyć wszystkie miejsca. Ubierać się w czyste, przewiewne ubrania. Unikać styczności z osobami zarażonymi grzybicą. W razie jakichkolwiek zmian zauważonych na ciele, bólu w okolicach paznokci lub gdy widoczny jest jakiś obrzęk przy paznokciu, udać się po opinię do dermatologa lub podologa.

Leczenie grzybicy w zależności od przypadku może być bardzo uciążliwe i długotrwałe. Na szczęście można zrobić badania laboratoryjne w szczególności na posiew. Dzięki nim można skutecznie zwalczyć grzybicę. Należy jednak pamiętać, że grzybica może wracać. Szczególnie gdy zaniecha się w.w. czynności. Jeśli wróci to ma wtedy zdwojoną siłę i naprawdę trudno jej się pozbyć.
Uświadomienie o tym klientów jest podstawowym obowiązkiem każdej stylistki paznokci, pedicurzystów, podologów i dermatologów.


Ewa Hermansa



Czytaj jeszcze Co stylistka paznokci powinna wiedzieć na temat łuszczycy paznokci?

 

 insert

 
                                                                                     

Zaufane Opinie IdoSell
4.98 / 5.00 692 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-10-30
wszystko ok
2023-09-06
Todo bien y correcto!
pixel