Na co należy zwrócić uwagę przy utrzymaniu higieny w salonie stylizacji paznokci?
Czy jesteś gotowa na przyjęcie inspektora sanitarnego, który chce skontrolować Twój salon pod względem przestrzegania przepisów sanitarnych?
Pamiętaj, że klient też jest osobą, która zwraca uwagę na czystość i higienę. Poniekąd płaci za to w kosztach usługi i ma prawo wymagać od Ciebie wykonania tej usługi na najwyższym możliwym poziomie.
Nie musisz bać się kontroli, wystarczy właściwie dbać o czystość i porządek.
Dz.U. z 2004r. Nr 31 poz.273 określa szczegółowe wymagania jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuaży i odnowy biologicznej.
Oto niektóre zagadnienia, z którymi najczęściej przychodzą inspektorzy na kontrolę. I chociaż kontrole te przeprowadzane są dość rzadko, to warto być do tego przygotowanym.
Przenoszenie bakterii i wirusów.
Każdy wie jak łatwo można przenosić grypę i szybko zacząć kichać. Grzyby, bakterie i wirusy mogą być wszędzie – na stoliku manicure, narzędziach, pilnikach, ręcznikach, ubraniach, na podłodze itd.
- Na dłoniach przenosi się jednak najwięcej niechcianych pasażerów (ok. 80%), dlatego przed zabiegiem manicure lub pedicure umyj swoje ręce i poproś o to samo swoją klientkę. Używaj do tego płynnego mydła antybakteryjnego. Przy umywalce najlepiej mieć ręczniki jednorazowe do wytarcia rąk.
- Przynajmniej raz w ciągu dnia przemyj podłogę wodą z dodatkiem płynu dezynfekującego.
- Twój stolik albo łóżko czy też fotel powinnaś przed i po zabiegu spryskać i wyczyścić specjalnym płynem do dezynfekcji. Najlepiej używać atestowanych środków, które stosowane są w szpitalach albo przychodniach lekarskich.
- W studio paznokci używaj ręczniczka lub jednorazowych chusteczek kładąc je na poduszkę do manicure.
- Do lampy UV połóż jednorazową wkładkę.
- Przed samym zabiegiem swoje i klientki dłonie spryskaj płynem antyseptycznym.
- Załóż rękawice z lateksu albo z nitrylu.
- Do przecierania np. żelu używaj jednorazowych wacików bezpyłowych.
- Pilniki po zabiegu powinny być wyrzucone albo oddane klientce. Możesz też w swoim salonie zrobić kącik z przyborami przeznaczonymi wyłącznie dla danej klientki.
- Dezynfekuj narzędzia od razu po skończeniu zabiegu w specjalnie do tego celu przeznaczonych pojemnikach i używaj odpowiednich płynów do dezynfekcji narzędzi.
- Cążki, frezy i inne narzędzia, które podczas zabiegu zetknęły się z krwią muszą być sterylizowane jeżeli chcemy je używać ponownie.
- Obok miejsca pracy powinnaś mieć jeden kosz na odpady zwykłe - jednorazowe i drugi, przykrywany kosz na odpady skażone krwią. Oba kosze powinny być opisane.
Co zyskujesz?
Bardzo dużo.
- Nie ryzykujesz zapłaty grzywny w razie kontroli sanitarnych.
- Zmniejszasz ryzyko oskarżenia Cię przez klientki, że w Twoim salonie zaraziła się grzybicą albo innymi zarazkami.
- Klient, który widzi jak przed zaproszeniem go do zabiegu kończysz jeszcze dezynfekować stolik do manicure, na pewno będzie darzył Cię zaufaniem i prawdopodobnie przyczyni się to do tego, że zostanie stałym klientem.
- Warto więc zarezerwować sobie czas na przestrzeganie higieny bo w przyszłości owocować to będzie tylko Twoim zyskiem.
Nie pozwól by Twoja klientka zabrała jakiegoś pasażera na gapę.