Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Na czym polega dezynfekcja i sterylizacja?

  
 

                              W tym artykule wyjaśniamy na czym polega dezynfekcja i sterylizacja. Jak można sterylizować narzędzia kosmetyczne bez zakupu drogiego sprzętu. Przeczytaj inne równie cenne porady z naszej Bazy Wiedzy LNC. Lady's Nails Cosmetics prowadzi sprzedaż kosmetykó
Dezynfekcja
Dezynfekcja to nic innego jak usuwanie bakterii, grzybów albo wirusy w tym HBV,HIV, BVDV, BCV za pomocą płynów dezynfekujących lub nasączonych takim płynem jednorazowych chusteczek.
Dezynfekcja może odbywać się powierzchownie lub przy pomocy kąpieli albo ultradźwięków.

Dezynfekcja kąpielowa i ultradźwiękowa dotyczy narzędzi. Do dezynfekcji używa się specjalnej wanienki z przykrywką albo certyfikowanej myjki ultradźwiękowej.  Dezynfekcja polega na moczeniu narzędzi w odpowiednim pojemniku albo na czyszczeniu i dezynfekowaniu ultradźwiękami, gdzie w myjce z płynem do dezynfekcji, niszczone są zarazki i drobnoustroje. Czas procesu dezynfekcji uzależniony jest od parametrów i właściwości gotowego do użytku płynu lub koncentratu do rozcieńczania z wodą destylowaną. Na opakowaniu zwykle opisany jest czas i sposób sporządzania stężenia.
Dezynfekuj wszystkie narzędzia do tego przeznaczone takie jak: pilniki (przeznaczone do dezynfekcji), nożyczki, pęsety, cążki, szczypce, frezy. Najlepiej zrób to od razu po zabiegu. Po dezynfekcji przenieś wydezynfekowane narzędzia do zmywaka i miękką szczoteczką umyj je pod bieżącą wodą usuwając zabrudzenia a potem zanurz na 10-15 minut w destylowanej wodzie. Następnie pozostaw je do samoistnego wysuszenia lub osusz je ręcznie za pomocą papierowego ręcznika.
Pamiętaj, że procesu dezynfekcji nie wolno przyspieszać skracając czas kąpieli. Nie wolno też przedłużać czasu dezynfekcji ponieważ szkodzi to narzędziom, szczególnie ostrzom.

Dezynfekcja powierzchowna polega na zmywaniu, odświeżeniu powierzchni meblowych, foteli kosmetycznych, biurka, stolika, krzesła, podłogi przy pomocy chusteczek nasączonych płynem dezynfekującym albo płynami dezynfekującymi rozcieńczanymi z wodą.

Sterylizacja.
Wszystkich narzędzi nie musisz sterylizować.
Sterylizuj narzędzia, które narażone są lub zetknęły się z krwią albo wydzieliną ropną podczas zabiegu. Do takich narzędzi w salonie kosmetycznym są różnego rodzaju i kształtu cążki, skalpele, frezy, dłuta. Sterylizacja odbywa się za pomocą gorącego powietrza albo pary (autoklaw).
W wysokich temperaturach niszczone są bakterie, które nie giną podczas dezynfekcji. Giną również chorobotwórcze drobnoustroje, mikroorganizmy, przetrwalniki grzybów albo wirusy hepatotropowe.
Sam sprzęt autoklaw nie należy do tanich i nie każdego stać na jego zakup szczególnie na początku działalności. Jak więc temu zaradzić?
Podjedź do najbliższego szpitala albo stomatologa. Sterylizacja jest odpłatna, ale pobierasz za to rachunek i na wszelkie kontrole jesteś zabezpieczona. Taki rachunek możesz również pokazać klientce jeżeli tego sobie życzy.
Pamiętaj, że narzędzia, które mają być sterylizowane muszą przed tym przejść proces dezynfekcji. Bez dezynfekcji Twoje instrumenty będą się spalać i narażone są na rdzewienie.
Nowe, nierdzewne instrumenty zawierają cząsteczki chromu co jest rzeczą naturalną. Dlatego przed pierwszym użyciem powinny być poddane dezynfekcji i sterylizacji.

 

 
                                                                                     

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.98 / 5.00 692 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-08
Szybko i sprawnie.
2023-05-17
Kontakt i zakupy pełna profeska.
pixel