Pedicure podologiczny - na czym polega?
Pedicure podologiczny to zabieg w trakcie którego opracowuje się odciski, modzele, pęknięcia skóry oraz paznokcie. Zostają również zdiagnozowane nieprawidłowości i zaplanowane dalsze działania. Stosuje się go w ramach profilaktyki oraz w terapii schorzeń stóp. Zabieg ten łączy w sobie elementy medycyny i kosmetyki - wspomaga terapie, pomaga uniknąć niektórych problemów zdrowotnych i utrzymać estetycznie wyglądające stopy. Wpływa pozytywnie na codzienny komfort oraz może znacząco poprawić jakość życia. Pedicure podologiczny wykonywany jest przez specjalistę ds. podologii.
Czym pedicure podologiczny różni sie od kosmetycznego?
Jakie są główne etapy pedicure podologicznego?
Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Czym pedicure podologiczny różni się od kosmetycznego?
Wyróżnia się dwa rodzaje pedicure’u.
Pierwszym, bardziej popularnym, jest pedicure kosmetyczny. Jest wykonywany w gabinetach kosmetycznych, gdzie pracuje się na zdrowych stopach. Zadaniem pedicure kosmetycznego jest przywrócenie estetycznego wyglądu stóp. Podczas zabiegu skraca płytkę paznokciową, często maluje ją lakierem lub odżywką, usuwa zrogowaciały naskórek oraz aplikuje krem nawilżający. Celem pedicure kosmetycznego jest poprawa wyglądu stóp oraz relaks klienta.
Pedicure podologiczny to zabieg pielęgnacyjno-leczniczy, który wykonuje się zarówno na zdrowych, jak i chorych stopach. Jego celem jest nie tylko polepszenie wyglądu stóp, ale przede wszystkim poprawa ich zdrowia. Pedicure podologiczny pomaga w terapii różnych dolegliwości i w ich zapobieganiu.
Na czym polega pedicure podologiczny?
Pedicure podologiczny rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem. Podolog, na podstawie uzyskanych informacji na temat ogólnego stanu zdrowia oraz problemów związanych ze stopami, diagnozuje problem u pacjenta, planuje i wdraża skuteczną terapię. Następnie specjalista dokładnie ogląda stopy. Ocenia stan skóry, paznokci i bada je pod kątem deformacji (np. płaskostopia czy haluksów). Przed pedicurem specjalista dokładnie dezynfekuje stopy, aby zminimalizować ryzyko infekcji. Następnie podolog przystępuje do zabiegu, który polega na skróceniu płytki paznokciowej, opracowaniu wałów okołopaznokciowych i podeszew stóp. Używa w tym celu profesjonalnych narzędzi do usuwania zrogowaceń, niewielkich modzeli i opracowania suchych pięt. Podolog używa również skalpela do usuwania nadmiernie zrogowaciałej skóry, a w końcowym etapie zabiegu narzędzi rotacyjnych (kapturków ściernych lub frezów) do wyrównania krawędzi obszaru zabiegowego i zamknięcia linii papilarnych. Po zakończeniu czynności podolog nakłada na skórę odpowiednio dobrane preparaty. Specjalista pomaga pacjentowi dobrać kosmetyki do stosowania w domu i udziela spersonalizowanych wskazówek dotyczących dalszej pielęgnacji stóp. Odpowiednie dbanie o stopy ma utrzymać je w dobrej kondycji i zapobiegać nawrotom chorób. W przypadku poważniejszych problemów ze stopami, podolog może zalecić dalsze zabiegi i regularne wizyty kontrolne.
Kiedy udać się na pedicure podologiczny?
Na pedicure podologiczny warto wybrać się raz na 4-6 tygodni, w zależności od potrzeb. Należy udać się do niego w przypadku suchej skóry i pękających pięt, zmian skórnych, np. modzeli i odcisków, a także infekcji, np. grzybicy. Regularne korzystanie z usług podologicznych pozwoli zapobiegać chorobom, zatrzymywać ich rozwój oraz wykryć nieprawidłowości w ich wczesnym etapie.
Pedicure podologiczny jest szczególnie zalecany osobom zmagającym się z otyłością, cierpiącym na cukrzycę lub mających różnego rodzaju deformacje stóp, np. haluksy. Poprawia nie tylko samopoczucie i komfort chodzenia, ale także wygląd stóp. Profesjonalna opieka specjalisty pozwala cieszyć się zdrowymi stopami przez długi czas oraz znacząco poprawić jakość codziennego życia.