W jakich przypadkach klientka ma prawo do reklamacji Twojej usługi?
Każdy pracuje na swój chleb. Ty też dajesz z siebie wszystko by Twoja praca cieszyła nie tylko Ciebie, ale przede wszystkim Twoje klientki. Na paznokciach i dłoniach klientka otrzymuje od Ciebie najlepszą wiedzę i najlepsze umiejętności. Mimo to przychodzi z reklamacją. Co robić, jak się zachować, jak rozmawiać o tych nieprzyjemnych sprawach? Poniżej kilka przypadków związanych z reklamacjami w stylistyce paznokci.
Złamany lub pęknięty paznokieć.
Zdarza się to najczęściej nowym i nieprzyzwyczajonym do noszenia dłuższych paznokci klientkom.
Rada – napraw uszkodzenie na swój koszt jeżeli klientka przyjdzie do Ciebie w przeciągu tygodnia od zakończenia stylizacji. Po tym terminie masz prawo zażądać zapłaty za swoją pracę. Przy okazji poinformuj klientkę czego powinna unikać, aby problem się nie powtórzył.
Zapowietrzenia pod żelem albo akrylem.
Powodów może być wiele, np: jakość stosowanych produktów, mieszanie produktów różnych firm, złe przygotowanie płytki paznokciowej, uczulenia płytek, dotknięcie skórek aplikowanym produktem, aplikacja masy zapowietrzonym pędzelkiem, nieodpowiednia proporcja proszku akrylowego z liquidem, podskubywanie wystylizowanych paznokci.
Rada – w tym wypadku powinnaś naprawić paznokcie na własny koszt. Spiłuj, usuń zapowietrzone miejsce pilnikiem lub frezem, zastosuj Line Out i nałóż żel bazowy a potem żel 1-fazowy. W technice akrylowej również Line Out i dalej według zasad metody akrylowej.
Matowe paznokcie.
Tutaj odróżniamy dwie podstawowe sytuacje: paznokcie zmatowione w gabinecie podczas stylizacji oraz paznokcie zmatowione po kilku dniach. W pierwszej sytuacji musisz wiedzieć czy materiał, którym pracujesz (szczególnie nabłyszczasz) możesz przemywać Cleanerem czy nie. Żele nabłyszczające jako ostatnia warstwa w większości nie powinny być przemywane Cleanerem, ale są takie, które tego wymagają. Ponadto, podczas utwardzania żelu w lampie dopilnuj żeby klientka poprawnie ułożyła paznokcie w lampie. W tym przypadku musisz zrobić tak by paznokcie miały idealny połysk.
Druga sytuacja - jeżeli klientka wraca po jakimś czasie twierdząc, że paznokcie są matowe to zapytaj czy pracowała używając środków czyszczących, proszków, płynów o dużym stężeniu chemicznym bez rękawic ochronnych. To jest właśnie częstym powodem zniszczenia połysku na paznokciach. W tym przypadku nie ponosisz za to winy i powinnaś powiadomić klientkę o zapłacie za dodatkową pracę. Nie odmawiaj usługi.
Paznokcie są żółte.
Częstym powodem żółknięcia paznokci (oprócz palenia papierosów) jest chodzenie do solarium i stosowanie samoopalaczy oraz balsamów brązujących.
Rada - podczas rozmowy z klientką spróbuj dowiedzieć się czy korzysta z powyższych kosmetyków podczas opalania i zawczasu zastosuj odpowiedni materiał. Możesz nałożyć lakier, Top Coat lub żele zawierające absorber Royal Gel Mirror Finish Żel Profi Sun Seal, UV Coat, Sunscreen Sealer chroniący przed żółknięciem paznokci i białej końcówki french. Niestety i to może nie wystarczyć więc na prośbę klientki paznokcie powinnaś naprawić informując równocześnie o kosztach jakie poniesie.
Znikające ozdoby z paznokci.
Ozdoby niewtopione w masą żelową lub akrylową są zwykle umieszczane na wystylizowanym paznokciu. Do mocowania najczęściej używa się kleju do tipsów. Oryginalne kryształki Swarovski Elements wyglądają niepowtarzalnie na paznokciach przypominając szlachetną biżuterię. Niestety takie ozdoby przy mniej uważnych klientkach są częstym powodem do zmartwień.
Rada - zaproponuj klientce zakupienie kleju i kilku zapasowych kryształków by sama mogła uzupełnić ubytek, będzie potrzebowała również pęsety. W przeciwnym razie wykonaj usługę informując klientkę o tym jakie poniesie koszty. To samo dotyczy zdobień akrylowych 3D. Stylistka nie ma wpływu na zachowanie klientki poza gabinetem stylizacji paznokci, dlatego trudno jest w 100% zabezpieczyć ozdoby przed odpadnięciem.
Problem z lakierem.
W zależności od jakości lakieru do malowania paznokci czas schnięcia może być różny. Czasem trwa to kilka a nawet kilkanaście minut zanim lakier wyschnie całkowicie. W czasie oczekiwania na wyschnięcie lakieru klientka niechcąco zniszczy Twoją pracę szukając np. czegoś w torebce lub dotykając schnącej warstwy.
Rada - informuj klientkę o czasie schnięcia lakieru i poproś o cierpliwość. W celu przyśpieszenia schnięcia możesz zastosować wysuszasz lakieru. Bezwzględnie powinnaś naprawić usterkę nawet jeżeli spowodowane to było z winy klientki nie doliczając za to żadnej dodatkowej opłaty.
Każda klientka chce być dobrze obsłużona i chce mieć pewność, że przyszła do osoby posiadającej odpowiednią wiedzę i profesjonalizm. Dołóż starań by wyszła od Ciebie zadowolona a na pewno nigdy nie będziesz tego żałowała. I chociaż klient nie zawsze ma rację to czasem jedynym wyjściem jest zaciśnięcie zębów i powiedzenie sobie, że KLIENT MA ZAWSZE RACJĘ. Czasem trudno jest się na to zdobyć ale warto dbać o to by klientki nadal chętnie korzystały z Twoich usług.
Nie daj się jednak wykorzystywać po raz kolejny. Jeżeli zauważysz, że klientka lubi nadużywać Twojej dobroci to nie wahaj się jej o tym powiedzieć - czasem lepiej nie mieć takiego klienta niż stale dopłacać do interesu.
W zależności od postępu i wprowadzania nowych technik oraz nowych produktów do stylizacji paznokci różnorodność wnoszonych reklamacji może się zmieniać. Chodzi o to, żebyś zawsze była na bieżąco i zawsze wiedziała jak wybrnąć z nieprzyjemnych sytuacji.
Życzymy Ci abyś nie miała żadnych reklamacji.
Potrzebujesz więcej informacji? Przeczytaj jeszcze artykuł "Zapowietrzenie masy na paznokciach? Jak temu zaradzić?"
Polecamy również artykuł: Ubezpieczenie w kosmetyce
Dostępne kolory lakierów hybrydowych:
Kliknij tutaj by dowiedzieć się "Jak robić frencz manicure lakierami hybrydowymi"