Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Elementarz fotografii paznokci

  
 

Połowa sukcesu to świetne zdobienie natomiast druga połowa to dobre zdjęcie.
Umiejętności, talent, świetny pomysł, poświęcony czas, wysiłek włożony w dopracowanie każdego szczegółu zdobienia a w końcu olśniewający efekt. Teraz tylko pstryk i... cała praca na marne, nie te kolory, szara skóra, płaskie zdobienia. Jak tu pochwalić sie własnymi umiejętnościami i stworzyć solidne portfolio, gdy zrobione przez nas zdjęcia nie oddaja rzeczywistego, wspaniałego efektu?  

Podstawy fotografii są jak dobry kosmetyk - niezbędne.
Fotografia jest narzędziem, dzieki któremu możesz pochwalić sie efektem swojej pracy nie tylko klientce ale również szerszemu gronu. Nie wspominając już o możliwości wysyłania zdjęć na konkursy czy umieszczania ich w internecie. 

Złym zdjęciem możesz sobie bardzo zaszkodzić.
Ocenie, krytyce podlega to co widać na fotografii. Kiepskie kolory, "schorowane dłonie" i zły kadr nie sprzyjają dobrej ocenie, a nikt nie bedzie brał pod uwagę, że "w rzeczywistości to może i zdobienia są cudowne..."

Podstawy fotografii są niezbędne w Twoim zawodzie.
Wspierają Twoje umiejętności, dają perspektywę dalszego rozwoju oraz możliwość osiągnięcia wielu sukcesów. Z myślą o Tobie stworzyliśmy "Mały poradnik fotopaznokcie".

 

Prezentujemy zbiór podstawowych zasad i porad, którymi powinnaś kierować się podczas fotografowania paznokci. Nie są to trudne zasady i nie musisz posiadać drogiego, profesjonalnego aparatu - możesz je zastosować nawet jeśli posiadasz zwykłą, kompaktową "cyfrówkę". Poświęć nieco czasu aby je przećwiczyć a szybko zauważysz jak dużo dadzą Twoim stylizacjom.

 

1. Aparat fotograficzny
Są różne rodzaje aparatów fotograficznych: lustrzanki cyfrowe, aparaty kompaktowe, aparaty w telefonach komórkowych i wiele innych. My skupimy się na tych trzech rodzajach. Korzystanie z telefonów komórkowych juz na wstępie odradzamy - kiepska jakość, poruszone zdjęcia lub przekłamania kolorów, na które zazwyczaj nie mamy żadnego wpływu.

Lustrzanka cyfrowa - przy dobrej znajomości tajników fotografii może dać nam najlepsze efekty: precyzyjne zbliżenia, korekta balansu bieli, odpowiednia głębia ostrości itp. Jest to jednak dość drogi sprzęt, którego obsługę trzeba dobrze poznać przed zrobieniem zdjęć.

Sprzętem, którym dysponuje prawie każdy jest zwykły aparat kompaktowy. Dla naszych potrzeb istotne jest aby posiadał zoom optyczny oraz tryb makro (zazwyczaj oznaczony symbolem tulipana). Poza tym im wiecej megapixeli (MP lub Mpx) posiada Twój aparat tym lepsza jakość zdjęcia.

Bardzo przydatną funkcja jest stabilizacja obrazu. Zapobiega poruszeniu zdjęcia, które wynika z drżenia aparatu.
Stabilizacja obrazu włączona a zdjęcia nadal poruszone? Warto zainwestować w statyw. Na potrzeby fotografowania paznokci może wystarczyć mały statyw stołowy - jest to wydatek w okolicach 20 zł. Złożony statyw zajmuje mało miejsca i jest bardzo lekki, więc bez problemu można go zabrać na wizytę u klientki.

 

2. Tryb makro (symbol tulipana)
Obecnie już prawie wszystkie aparaty posiadają tryb makro. Pozwala on robić zdjęcia z bardzo bliska małym przedmiotom takim jak paznokcie. Nie zawsze jednak ten tryb jest wymagany - fotografia całych dłoni robiona z odległości kilkunastu-kilkudziesięciu centrymetrów może nie wymagać tego trybu. W trybie makro zdjęcia posiadają bardzo małą głębię ostrości. Oznacza to, że wszystkie miejsca zdjęcia, które znajdują się odrobinę dalej lub bliżej niż punkt na którym jest skupiona ostrość, będą już nieostre. Dlatego w tym trybie należy zwrócić szczególną uwagę na precyzyjne ustawienie ostrości.

 

3. Światło czyli jak uzyskać fioletowy fiolet?
Co powoduje, że kolory na zdjęciu wychodzą przekłamane? Ma na to wpływ temperatura barwowa światła. W zależności od radzaju światła dzielimy je na ciepłe, neutralne i zimne. Ciepłe to np. światło, które daje standardowa żarówka, zimne to np. światło pochodzące ze świetlówki, natomiast neutralne (najlepsze dla fotografii) to światło słoneczne. Zdjęcia paznokci oświetlone lampką biurową będzie się więc znacząco różnić od zdjęcia paznokci przy świetle dziennym.

Światło dzienne najlepiej oddaje rzeczywiste kolory i posiada jeszcze jedną bardzo istotną zaletę - jest rozproszone. Oznacza to, że krawędzie rzucanego cienia są delikatne i zmiękczone. W trybie "auto" większość aparatów automatycznie ustawia swoje parametry do tego typu swiatła.

Gdy kolory wychodzą przekłamane warto sprawdzić czy aparat posiada mozliwość ustawiania balansu bieli.
W aparatach kompaktowych ustawienia balansu bieli zazwyczaj mają cztery możliwości. Światło dzienne - słoneczko, zachmurzone światło dzienne - słoneczko za chmurką, żarówka oraz świetlówka. Może być jeszcze tryb nocny ale z niego nie bedziemy korzystać.

Robiąc zdjęcia przy sztucznym oświetleniu np. przy lampce biurowej, która daje żółte światło, ustaw balans bieli na żarówkę. Korzystając z takiego oświetlenia warto oświetlić paznokcie z dwóch może i nawet trzech stron.

Często w domowych warunkach używane źródła światła mają różną temperaturę barwową. Powinnaś zadbać by był to jeden rodzaj światła np. tylko żarówki, w przeciwnym wypadku pomimo odpowiednich ustawień aparatu, kolory i tak będą przekłamane. Pamiętaj zatem, że najlepsze zdjęcia wychodzą przy świetle naturalnym, słonecznym lub przy profesjonalnym oświetleniu studyjnym.

UWAGA! Unikaj korzystania z wbudowanej lampy błyskowej.
Błysk spłaszcza obraz, tworzy odblaski, ostre cienie, przepala jasne partie zdjęcia, odbarwia.
Upartym zwolenniczkom lampy błyskowej polecamy przysłonić ją np. papierem śniadaniowym, co spowoduje sprzyjające rozproszenie błysku.  
Lampka znajdująca się zbyt blisko dłoni może również powodować zmianę kolorów oraz przepalenie niektórych części zdjęcia.

 

4. Ostrość
Ostrość powinna być skierowana na najważniejszy element kompozycji czyli na paznokcie. Autofokus aparatu powinien sam odpowiednio wyostrzyć zdjęcie, jeśli jednak tak się nie dzieje wtedy warto przejść na tryb manualny jeśli aparat taki posiada. Problemy z odpowiednią ostrością mogą się również pojawić, gdy aparat znajduje się zbyt blisko fotografowanego przedmiotu (nawet w trybie makro). Rozwiązaniem może być oddalenie aparatu i ewentualne skorzystanie z funkcji zoom.

 

5. Tło - takie niepozorne a takie istotne.
Celem tła jest podkreślenie charakteru fotografowanego zdobienia, dlatego jego odpowiedni dobór jest bardzo istotny.

Kolor tła ma istotny wpływ na kolory dłoni, paznokci i zdobień. Światło odbite od tła przybiera jego barwę i może powodować przebarwienia pozostałych elementów zdjęcia. Tło powinno być zatem odpowiednio dobrane do zdobienia.

Bogate zdobienie na równie bogatym tle nie będzie najlepiej wyglądać, gdyż odciągnie uwagę oglądajacego od samych paznokci. Warto zastosować metodę przeciwieństw - bogate zdobienie na delikatnym jednotlitym tle natomiast subtelna, delikatna stylizacja np. french, na odważnym, wzorzystym np. kwiecistym tle.

"Tłem" dla zdobienia są również ozdoby lub biżuteria trzymane przez modelkę - one również nie powinny być przypadkowe. Przedmioty trzymane przez modelkę mają bardzo ważną funkcję - dzięki nim można ukryć krzywe czy grube palce lub duże dłonie modelki.

Tło ma być sprzymierzeńcem zdobienia dlatego warto się nad nim dokładnie zastanowić. 

 

6. Kompozycja - artystyczne szaleństwo czy piękno prostoty?
Kompozycję tworzą wszystkie elementy zdjęcia: zdobienie, ułożenie dłoni, kolor i rodzaj tła, kadrowanie i oświetlenie.

Najprostszą kompozycją jest układ centralny - naważniejszy element zdjęcia umieszczony na środku kadru. Może ona jednak wywoływać wrażenie obrazu nudnego, banalnego i statycznego. Nie jest to jednak jedyna możliwość. W fotografii istnieje bardzo prosta zasada mocnych punktów - jeśli poprowadzimy dwie linie dzielące obraz w pionie na trzy równe części i takie same dwie linie w poziomie to na przecięciu tych linii znajdują się właśnie czrtery "mocne punkty".
Umieszczając najważniejszy element kompozycji w jednym z mocnych punktów, na pewno przyciagnie on oko oglądajacego.

Może warto tę zasadę wykorzystać? Zachecamy do eksperymentowania.

Kompozycja nie powinna być przypadkowa a każdy jej element powinien być dobrze przemyślany. Na przykład ułożenie dłoni pozwala ukryć lub podkreślić cechy charakterystyczne dłoni modelki. Splecienie palców w "koszyczek" pozwoli ukryć krzywe palce. Grube palce fotografuj do pierwszego więzadła, natomiast smukłe dłonie skrzyżowane jedna na drugiej.

Dobrze jest też fotografować dłonie ustawione pod lekkim kątem - wyglądają wtedy korzystniej niż fotografowane "na płasko". Zwróć również uwagę, aby palce nie były mocno ściśnięte lub całkowicie wyprostowane - wtedy przy delikatnych skórkach tworzą się nienaturalne zaczerwienienia lub rozjaśnienia skóry. Również mocno rozłożone palce nie tworzą dobrego efektu całości.

7. Programy graficzne
Wszystko zgodnie z zasadami a zdjęcie nadal kiepskie? W takim wypadku pozostaje obróbka zdjecia w programie graficznym.
Programy do obróbki zdjęć mają wiele różnych funkcji, jednak korekty zdjęć paznokci wystarczą: kontrast, nasycenie kolorów i ostrość. Dobre programy można sciągnąć za darmo z internetu, warto to zrobić bo mogą się okazać bardzo przydatne. Tym bardziej gdy robi się zdjęcia póżnym wieczorem przy kiepskim sztucznym oświetleniu. 

 

Kilka dodatkowych porad:
Pamietaj - złym zdjęciem możesz sobie zaszkodzić, dlatego zanim je opublikujesz w swoim portfolio, zadbaj by było wykonane najlepiej jak tylko potrafisz. Trud włożony w wykonanie zdobienia i prawidłowe sfotografowanie na pewno się opłaci.

Unikaj fotografowania paznokci natychmiast po zabiegu. Warto poczekać jeden lub dwa dni po stylizacji - wtedy nie będzie widać święcących od oliwki lub zaczerwienionych skórek wokół paznokci - oliwka zdąży się wchłonąć i zregenerować skórki.

Zawsze rób więcej niż jedno zdjęcie, wybierzesz z nich to najlepsze.

Gdy zdobienie gotowe, poeksperymrntuj z tłem, oświetleniem, rekwizytami, kadrem a napewno zaciekawisz odbiorcę całościowym efektem.

My dajemy Ci poradnik ale najlepsze efekty daje praktyka więc pstrykaj!
Pokaż, że jesteś profesjonalistką i dbasz o każdy szczegół swojej pracy.

 

Najlepsze zdjęcia Twoich zdobień wyślij na nasz mail a zamieścimy je w naszej galerii i zaprezentujemy Twoje umiejętności całemu światu.

 

 
                                                                                     

Zaufane Opinie IdoSell
4.98 / 5.00 694 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-21
Polecam markę i produkty
2023-08-09
Najlepiej :)
pixel