Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zdobyć zaufanie klientek?

  
 

piękne dłonie i paznokcie

Obojętnie czy Twój salon mieści się w domu czy w ekskluzywnych pasażach, powinnaś poznać podstawowe zasady zdobywania zaufania klientów. Owocuje to niezwykłą lojalnością i zaufaniem klientek. To one dają Ci możliwości utrzymania salonu, rodziny, ale przede wszystkim dają Ci satysfakcję z wykonywanej pracy. Trudno być doskonałym, jednak do doskonałości trzeba dążyć.

Oto kilka wskazówek jak zdobyć zaufanie klienta:

W swoim salonie dbaj o czystość.
Klientka kiedy przekracza pierwszy próg Twojego salonu powinna zobaczyć ładne i czyste pomieszczenie. Dbaj o to by narzędzia pracy i kosmetyki, których używasz były zawsze na swoim miejscu. Na pozytywny wizerunek wpływa też dużo dziennego światła i rośliny. Miej kącik na garderobę, kilka aktualnych gazet lub pism, zaproponuj kawę lub herbatę. Wyeksponuj certyfikaty zaświadczające o Twoim doświadczeniu zawodowym.

Dotrzymuj terminów.
Jeżeli umówiłaś się z klientką na konkretną godzinę, to staraj się by wchodząc do Twojego salonu nie musiała czekać aż skończysz poprzednią wizytę. Staraj się sama oczekiwać na klientkę, przywitaj ją i zaproponuj krótką rozmową przy filiżance herbaty. W tym czasie przeprowadź z nią krótki wywiad na temat kondycji zrobionych ostatnio paznokci, a z nową klientką porozmawiaj o jej oczekiwaniach i doświadczeniach jakie ją do tej pory spotkały.

Dbaj o swój wizerunek.
To Ty jesteś pierwszą i najważniejszą reklamą swojego salonu. Dbaj aby Twoje dłonie, fartuch i otoczenie pracy odpowiednio się prezentowały. Swoim wyglądem zachęcasz klientkę do zabiegów, których sama używasz.

Zaproponuj swoją wiedzę.
Wiedza i doświadczenie zdobyte na szkoleniach i w praktyce powinny być umiejętnie wykorzystane, lecz jednocześnie nie narzucaj niczego na siłę lecz proponuj. Jeżeli coś zaproponujesz to wytłumacz dlaczego a klientka na pewno to doceni.

Higiena w Twoim salonie.
Przed wykonaniem zabiegu zaproponuj klientce jej osobisty kącik z narzędziami, które będą używane tylko dla niej. Są to np. pilniki, patyczki, frez, ręcznik itp. Szanująca klientka na pewno doceni ten gest.

Zaprowadź kartę klienta.
Wszystkie wskazówki, uwagi, spostrzeżenia i wykonane usługi zanotuj w karcie klienta. To pomoże Ci w przyszłości zaoszczędzić czas a klientka ucieszy się, że jest profesjonalnie i kompleksowo obsłużona.

Słuchaj i rozmawiaj.
Podczas pracy możesz spotkać się z różnymi typami klientek. Jedne lubią dużo rozmawiać o sobie i innych, a inne są spokojne i żywo zainteresowane Twoją pracą. Tak jak różne są kobiety, tak i każda Twoja klientka jest wyjątkowa. Staraj się jednak nie ingerować w Jej prywatne życie. Wysłuchaj, ale nie bądź ciekawska, nie doradzaj w sprawach osobistych i nie wypytuj o nie.

Mimo tego, że bliski kontakt jest bardzo istotny, to jednak staraj się nawiązywać rozmowę na tematy neutralne, takie jak moda, kino, zwierzęta, itp.

Jak ognia unikaj wulgaryzmów. Nawet jeśli czujesz się bardzo swobodnie przy klientce, to pamiętaj, że tworzysz wizerunek swojego salonu urody a wulgarność zdecydowanie nie jest urodziwa.

Staraj się nie mówić o Twojej konkurencji nawet jeżeli klientka sama rozpocznie ten temat. To jest nieetyczne.

Nie rozmawiaj o swoich klientkach, gdyż rodzi to przeświadczenie, że za jakiś czas opowiesz komuś o swojej słuchaczce.

Postaraj się również nie milczeć w czasie pracy, nawet jeśli cała poświęcasz się tylko pracy którą wykonujesz.

Zaproponuj interesującą, relaksującą muzykę ale też nie puszczaj jej zbyt głośno.

Jeżeli klientka zapyta Cię jak działa dany produkt, to możesz śmiało to wyjaśnić. Dzięki temu, Twoja klientka będzie pewna, że trafiła do kompetentnej i profesjonalnej kosmetyczki a przy okazji z zainteresowaniem Cię wysłucha.

Zaproponuj dodatkowe usługi.
Przed zabiegiem zaproponuj np. suchy manicure albo pedicure. Możesz zaproponować kąpiel w parafinie albo masaż dłoni po zabiegu czy też nałożenie na dłonie balsamu do rąk.

Zaproponuj produkty do codziennej pielęgnacji.
Możesz zareklamować produkt, który zastosujesz a jest przeznaczony do codziennej pielęgnacji jak np. oliwka czy krem albo balsam. Zadowolona i otoczona fachową opieką klientka chętnie go od Ciebie kupi i przy okazji da Ci dodatkowy dochód.
Jeżeli zrobisz na klientce wrażenie, że byłaś dla niej mądrą służącą a ona Twoją panią, to bądź pewna że taki klient będzie odwiedzał Twój salon stale i nie będzie dla Ciebie żałował pieniędzy. Dla klienta nie ma wtedy znaczenia czy świadczysz usługi w domu czy w wykwintnym salonie. Zasada jest zawsze taka sama – klient nasz pan a wiedza naszym najlepszym doradcą.

Stosuj rabaty.
Warto pomyśleć np. o sezonowych rabatach. Szczególnie gdy zbliża się czas spokojniejszy a ruch w interesie maleje.

Pamiętaj o swoich klientkach.
Dobrym zwyczajem jest umawianie się z klientką na następne spotkanie. Umów się, że to Ty zadzwonisz parę dni wcześniej i przypomnisz o wizycie. W zgiełku pośpiesznej codzienności klientka nie zawsze ma czas, a zdarza się, że zapomina o terminie następnego spotkania.
Jeżeli szczególnie zależy Ci na dobrych stosunkach z niektórymi klientkami to dobrym pomysłem jest wysłanie kartki z okazji urodzin albo imienin. Zaskoczy Cię pozytywny odbiór tego gestu.

 
                                                                                     

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.98 / 5.00 691 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-04
Z zadowoleniem wystawiam pozytywną opinię kolejny raz. Sklep godny zaufania i działa perfekcyjnie. Polecam wszystkim kosmetyki i akcesoria z tego sklepu.
2023-10-30
wszystko ok
pixel