- Gimnastyka stóp na tej rolce zastępuje chodzenie po łące, piasku i naturalnych ścieżkach.
- Dzięki ćwiczeniom na tej rolce pobudzane są wszystkie dolne mięśnie stopy. Mięśnie te stają się mocniejsze i elastyczne.
Gimnastyka stóp na tej rolce zastępuje chodzenie po łące, piasku i naturalnych ścieżkach. To najbardziej skuteczny masażer stóp. Dzięki tej wyprofilowanej rolce można nie tylko masować stopy, ale zapobiegać takim problemom jak np. haluks valgus.
Rolkę wymyślił Hellmut Ruck senior w 1956 roku.
Właściwości i zalety:
- Rolka wykonana jest z mocnego drewna bukowego zabezpieczona odpowiednim lakierem. Specjalny, odpowiednio profilowany kształt drewna ma wytoczone rowki. Na obu końcach gumowe krążki do rolowania.
- Gimnastyka stóp na tej rolce zastępuje chodzenie po łące, piasku i naturalnych ścieżkach.
- Dzięki tej rolce pobudzane są wszystkie dolne partie mięśni stopy. Mięśnie te stają się mocniejsze i elastyczne.
- Gimnastyka poprawia krążenie krwi stóp.
- Rozgrzewa zimne stopy.
- Rolka bardzo dobrze sprawdza się w profilaktyce haluksów. Silikonowa obręcz założona na duże palce obu stóp prowadzi paluchy na zewnątrz zbliżając je ku sobie. Tym samym skrzywione palce naprowadza do właściwego (prostego) ustawienia. Gimnastyka przeciwdziała więc tworzeniu się haluksów i zapobiega nasilaniu się bólu.
- By zastąpić stopom chodzenie po naturalnych drogach i by wzmocnić naturalną odporność stóp wystarczy 5 minut ćwiczenia dziennie. Można to robić podczas siedzenia na krześle przed telewizorem, komputerem itp.
- Rolkę do gimnastyki stóp mogą wykorzystywać osoby w każdym wieku - dzieci, osoby w wieku dojrzałym i osoby starsze. Bez problemu mogą korzystać z niej diabetycy.
- W zestawie oprócz rolki są trzy różne rozmiary silikonowych obręczy. Umożliwia to ćwiczenie stóp całej rodziny.
- Zarówno rolka jak i silikonowe obręcze mogą być czyszczone jak i dezynfekowane.
- Dodatkowo worek do przechowania rolki i obrazkowa instrukcja ćwiczenia na rolce.
Jak stosować?
Założyć opaskę na oba paluchy i położyć obie stopy na rolce. Gimnastyka polega na rolowaniu w linii prostej (do przodu i do tyłu) od palców po zakończenie pięt.
Gimnastykę należy wykonywać na siedząco. Można gimnastykować stopy podczas oglądania telewizji albo np. w pracy pod biurkiem. Wystarczy to robić tylko jeden raz dziennie przez 5 minut. Nie ma przeciwwskazań by robić to częściej np. 2 - 3 razy dziennie.
UWAGA
Dla osób początkujących gimnastyka na rolce może sprawiać trochę bólu. Ból jest oczywiście do wytrzymania. Nie należy się tym zrażać. Im ból podczas ćwiczenia jest bardziej odczuwalny tym lepiej dla stóp. Z czasem ból będzie ustępował. Należy ćwiczyć regularnie.
Informacje dodatkowe.
Proste i równe chodniki a także domowe i szkolne podłogi są dla stóp przeszkodą do pokonywania. To przez nie mięśnie stóp mają zbyt mało gimnastyki i są coraz słabsze. Następstwem tego są bóle podczas chodzenia, ból podudzi, bóle kręgosłupa. Z biegiem czasu powstają zwyrodnienia stawu kolanowego i kręgosłupa. Wynalazca tej rolki pan Hellmut Ruck senior od początku proponował swoim pacjentom gimnastykę stóp na tej rolce. Do dziś jest to idealne rozwiązanie dla wielu osób.
Ten typ rolki znany jest już od 1956 roku. Wynalazcą jest pan Ruck senior. Dzięki tej rolce można zapobiegać haluksom. Na zdjęciu rolka wygląda może równa i gładka, ale jest ona odpowiednio wyprofilowana. Wprowadzając rolkę w ruch swoimi stopami masują się praktycznie wszystkie mięśnie i ścięgna podeszwy stopy. Dodatkowo opaska zakładana na dwa paluchy rozciąga je i skutecznie hamuje powstawanie haluksa.
Rolka bez większego wysiłku fizycznego ze strony pacjenta pomaga również w wielu innych problemach na stopach.
Ponadto w porównaniu do iglastych rolek, ta jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości.