Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co nieco o podologii

  
 

                         stopy - podologia

Dzisiaj o podologii można powiedzieć, że jest jeszcze młodą dziedziną kwalifikowaną jako działalność paramedyczna.
W USA, Australii, Wlk. Brytanii i krajach Zachodnioeuropejskich podologia jest dawno uznana za potrzebną i niezbędną dziedzinę w pielęgnacji, profilaktyce i leczeniu dolnych części nóg a w szczególności stóp.
Podolog współpracuje z dermatologiem, chirurgiem, ortopedą, lekarzami diabetologami oraz masażystą i rehabilitantem. W Niemczech zabiegi podologiczne są refundowane przez kasy chorych. Stosowne urzędy i tamtejsze Ministerstwo Zdrowia doszły do wniosku, że lepiej a przede wszystkim taniej jest zapobiegać i usuwać pierwsze objawy chorób i nieprawidłowości stóp niż w dalszej konsekwencji wydawać ogromne pieniądze na operacje chirurgiczne z amputacją kończyn włącznie.

 

W Polsce póki co pacjenci z największej grupy ryzyka czyli diabetycy z chorobami stopy cukrzycowej nie mogą liczyć na tanie leczenie z kasy chorych. Wszyscy jednak mają nadzieję na szybkie uregulowanie przepisów i prawa tak, aby usługi podologiczne wchodziły w zakres państwowej opieki zdrowotnej.

Statystyki mówią, że w Polsce ponad 80% społeczeństwa ma problemy ze stopami. Brakuje edukacji społeczeństwa w tym zakresie. Media nie kwapią się do podawania dobrych informacji o podologii. Słabo działa internet i środowiska medyczne. Przychodnie lekarskie i sami lekarze często uważają specjalistów podologii za konkurencję aniżeli za partnerów chcących współpracować z nimi.

 

W Polsce nie brakuje utalentowanych specjalistów w tej dziedzinie. Już teraz wielu z nich postrzeganych jest wśród polskiego społeczeństwa jako ratunek na potrzeby ich dolegliwości.
Wielu specjalistów ds. podologii jest autorami książek i artykułów na temat podologii. Ci ludzie to wielki kapitał dla Polski, który należy jak najszybciej wykorzystać!

 

Podologia jako działalność paramedyczna ma dzięki takim osobom szanse na wykorzystanie potencjału rozwoju i pomocy wszystkim, którzy mają problemy ze stopami.
Ważne jest, aby działalność podologiczna została zauważona przez odpowiednie organy decyzyjne w Polsce i poprowadzona ku pełnej legalizacji zawodu podologa.
Wprowadzenie usług podologicznych jako działalność niosąca pomoc chorym powinna być dostępna dla chorych również poprzez Kasę Chorych.

Podologia jest potrzebna.
Coraz więcej szkół widząc potrzebę rozwoju podologii proponuje ukierunkowane studia specjalistyczne. Aby jednak wykonywać tę profesję potrzebne są dodatkowe szkolenia praktyczne, które póki co przeprowadzają tylko wyspecjalizowane placówki podologiczne. To tam absolwenci otrzymują rzeczywistą wiedzę opartą na możliwości wykonania zabiegu. Jeszcze lepiej gdy istnieje możliwość odbycia praktyk zawodowych pod okiem doświadczonych podologów. Wtedy przyszły specjalista podologii może czuć się pewny, że jego wiedza i praktyka przyniosą dobre efekty w leczeniu i profilaktyce z chorymi.

 

Podolodzy – pogłębiajcie swoją wiedzę i przekazujcie ją tym, którzy tego pragną.

 

Absolwenci i kandydaci na podologów – nabywajcie swoją wiedzę tylko w dobrych gabinetach zajmujących się profesjonalnie zabiegami podologicznymi. Wybierajcie szkoły oraz uczelnie zapewniające Wam doskonałą wiedzę teoretyczną i profesjonalne praktyki podologiczne.

 

Chorzy i mający problemy ze swoimi stopami – nie bójcie się wstąpić do gabinetu podologicznego. Szybko przekonacie się, że podolog jest Waszym przyjacielem, doradcą i pomocą w zwalczaniu dolegliwości.

 

Urzędnicy, Posłowie, Senatorowie RP – tak wielu Polaków jest w potrzebie leczenia dolegliwości kończyn dolnych a w szczególności stóp. Nie każdego stać na prywatne leczenie. Pomóżcie tym ludziom tak szybko jak to jest możliwe. Bierzmy przykład z krajów, które podologię i leczenie stóp wprowadziły do programu opieki społecznej. Ogromna rzesza ludzi czeka na Waszą odpowiedź!Lipiec 2012
Autor tekstu: Marek Cyrulik

Przeczytaj jeszcze artykuł pod tytułem: "Podolog w gabinecie kosmetycznym"

 

 

 
                                                                                     

Zaufane Opinie IdoSell
4.98 / 5.00 697 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-30
Sprawne zakupy Polecam klamry Podostripe
2023-11-21
Polecam markę i produkty
pixel