Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ergonomiczne przykazania dla podologa

  
 



Kto, gdzie, jaka szkoła uczy ergonomii pracy specjalistów ds. podologii? A może to mało interesujący temat?
Mój czytelniku, jeśli Twoja odpowiedź na drugie pytanie jest twierdząca to w tym krótkim materiale postaram się zmienić Twoje zdanie na ten temat.

Dopóki jesteś młodą osobą, możliwe że nieprawidłowa postawa podczas pracy nie będzie Ci natychmiast doskwierała, ale z czasem ból może pojawić się całkiem znienacka, niby bez powodu. Jednego możesz być pewna – Twój kręgosłup, mięśnie i mózg zapamiętają wszystkie wady postawy z przeszłości i wcześniej czy później odezwą się ze zdwojoną siłą. Jeśli będziesz szukała odpowiedzi na pytanie dlaczego mnie właśnie teraz boli ręka albo kręgosłup, to przypomnij sobie te oto wskazówki.

 

Pozycja do obcinania paznokci stóp.
Nie obcinaj paznokci stóp z pozycji czołowej. Nie pochylaj się do przodu. W takich pozycjach cierpią mięśnie i Twój kręgosłup szyjny.
Paznokcie obcinaj zawsze z pozycji bocznej lub tylno-bocznej. W ten sposób masz nie tylko idealną postawę, ale i widok na paznokcie. Możesz obcinać je zaczynając z jednej strony płytki i kończąc na drugiej, lub zaczynając od środka płytki i kończąc na każdym z boków.

Ustaw fotel do pozycji obcinania paznokci.

 

Dopasuj rozmiar cążek.
Czasami pacjent ma grubsze paznokcie i ścisk uchwytów cążek podczas obcinania może powodować zbyt duże obciążenie dla mięśni dłoni.
Aby tego uniknąć musisz umieć dobrać odpowiednie cążki do pracy. Chodzi tu nie tylko o kształt ostrza, ale przede wszystkim o rozmiar i kształt uchwytów. Najlepszymi rozmiarami są 11,5 cm i 13 cm. Kształt uchwytów cążek powinien być w kształcie trapezu, ponieważ ten kształt idealnie pasuje z anatomicznym kształtem zgiętych palców. Uchwyty ryflowane wbrew różnym opiniom wcale nie dają większego oporu podczas ściskania cążek, raczej odwrotnie, mają mniejszą powierzchnię przylegającą ściśle do mięśni dłoni. To właśnie gładka powierzchnia lepiej przylega do dłoni, a o powodzeniu podczas obcinania paznokci decyduje też siła mięśni dłoni i oczywiście ostrze cążek.
Cążki dobrej jakości mają mocne i elastyczne sprężyny. Dopasowanie cążek oraz spowodowanie, że cążki „chodzą” lekko polega na odpowiednim nagięciu lub odgięciu sprężyn. Producent cążek optymalnie ustawia sprężyny, ale on nie wie czy jego cążki trafią do małej, zgrabnej dłoni czy do dużej i mocnej dłoni. Każdy właściciel dobrych cążek może samodzielnie dopasować sobie siłę ścisku do własnych potrzeb.

                         

 

A jak ergonomicznie pracować gdy mamy dziecko jako pacjenta, otyłą osobę, która nie potrafi obrócić stopy, albo jeśli przyjdzie do gabinetu pacjent bardzo wysoki, któremu łydki sięgają na koniec ostatniej poduszki podnóżka?
Nie ma żadnego problemu. Fotele RUCK Podolog Stella i Podolog MOON mają ruchome poduszki pod łydki, gdzie mały pacjent może oprzeć swoją małą stopę. A za plecy daje mu się dodatkową płaską poduszkę jako wygodne oparcie. Zabiegi na małych pacjentach najlepiej wykonywać podnosząc fotel i pracować na stojąco.
Dla wysokich pacjentów można maksymalnie rozłożyć podnóżki. Między poduszki fotela wkłada się płaską poduszkę, a na nią poduszkę mobilną, która z kolei ma dwie różne wysokości. Praca na podeszwach stóp u wysokich pacjentów powinna odbywać się na stojąco. Dodatkowo może pomóc ustawienie fotela w pozycji kołyska.
Otyli pacjenci mają problemy z poruszaniem się, więc i na fotelu może być im trudno. Grube uda mogą ograniczać siedzenie pacjenta i w konsekwencji może dojść do prób przestawienia stopy z niewygodnej pozycji na inną. Dla takich pacjentów konieczne jest przestawienie okrągłych podnóżków na zewnątrz. Nie chodzi tu jednak o przekręcenie całej podpórki na zewnątrz bo ta ustawia się wtedy pod nieodpowiednim kątem do stopy, tylko o prostopadłe do fotela przesunięcie samej podpórki w bok.

 

Poniżej kilka zdjęć obrazujących inne czynności i ergonomia pracy.

 

Następne pytanie:
jakie ergonomiczne postawy powinien przyjmować specjalista podologii prowadzący działalność mobilną?
Taki specjalista musi poradzić sobie w różnych warunkach – szpitalnych i domowych. Nie ma do dyspozycji świetnego fotela podologicznego ani krzesła bioswing...
Co zrobi specjalista gdy w domu otyłego, ledwo chodzącego pacjenta, nie potrafiącego unieść nogi do góry trzeba wykonać zabieg na paznokciach albo na piętach?
Czy w takich przypadkach można w ogóle przyjąć ergonomiczną postawę podczas pracy?
Gdzie w domu pacjenta wykonywać zabiegi, w sypialni, na wersalce, w łazience czy np. w kuchni?
Jak zorganizować sobie ergonomiczną pracę w trudnych warunkach domowych?
To m.in. o tym uczy się w firmie RUCK® w Niemczech.

Nauka ergonomii pracy jest obowiązkowa w szkole podologicznej firmy RUCK®.
Z ergonomii pracy prowadzone są wykłady i szkolenia. To tam, w Niemczech, w firmie RUCK® poznałem tajniki ergonomii pracy podologa. Przyznam, że nie raz byłem zadziwiony gdy oglądałem pokaz prawidłowej postawy podczas pracy podologa.

Ergonomia pracy jest ściśle związana ze sprzętem, na którym pracuje podolog. Detale wpływające na poprawę ergonomii pracy wdrażane są przez firmę RUCK do produkcji foteli podologicznych, krzeseł zdrowotnych, szafek, frezarek podologicznych i narzędzi służących specjalistom podologii.

Zarówno pomysły jak i zastosowany materiał, odpowiednie kształty, moc silników w fotelach, konstrukcja fotela, czy choćby moc pochłaniania szkodliwego pyłu przez frezarkę Podolog Nova 3, albo ergonomiczne uchwyty narzędzi mają niebagatelny wpływ na ergonomię, wygodę pracy podologa oraz na czas i skuteczność pracy podczas zabiegów podologicznych.
Wszystkie urządzenia i meble gabinetowe firmy RUCK® zanim zostaną wyprodukowane, poddane są długim przemyśleniom i testom. Muszą one znaleźć aprobatę samych podologów zanim zostaną udostępnione do oferty.
Ergonomia i sprzęt niezmiennie idą z sobą w parze. Dlatego szanujący się specjalista podologii powinien pomyśleć przede wszystkim o sobie – swoim zdrowiu i o odpowiednim sprzęcie na jakim chce długo pracować.
Firma RUCK wyciąga rękę również do Ciebie! Podasz jej swoją dłoń?

Marek Cyrulik – Lady's Nails Cosmetics

 
                                                                                     

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.98 / 5.00 692 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-06
Jest ok
2024-01-04
Z zadowoleniem wystawiam pozytywną opinię kolejny raz. Sklep godny zaufania i działa perfekcyjnie. Polecam wszystkim kosmetyki i akcesoria z tego sklepu.
pixel